Nieuwe beverdam en eiland bij de Waterlinie
In de komende weken werken we aan een nieuwe dam (parallel aan de bestaande dam) en een eiland tussen de Waterlinie en de Blauwe Diamant. We doen dit nu, vóór het broed- en voortplantingsseizoen van vogels en andere dieren begint. De nieuwe dam is nodig voor de bever, de otter en kleine marterachtigen.
Waarom is een nieuwe dam nodig?
In de huidige dam tussen de vijver van de Waterlinie en de Blauwe Diamant zit een bever. De bever heeft een hol gegraven en een burcht gebouwd in de dam. Tussen het waterpeil van de vijver en de Blauwe diamant zit een verschil van ongeveer 80 centimeter. De vijver is bedoeld om water op te slaan voor droge periodes. Als de bever verder in de dam graaft, kan de vijver snel leeglopen. Er stroomt dan ongeveer 250 miljoen liter water vanuit de Waterlinie naar de Blauwe Diamant. Door de grote kracht van het water kan de dam doorbreken en een vloedgolf ontstaan. Dat kan zorgen voor gevaarlijke situaties.
De bever is een beschermd dier. Daarom mogen we hem niet zomaar verjagen. We moeten eerst zorgen voor een veilige oplossing voor de bever én voor het waterbeheer in dit gebied.
Plek voor de bever, otter en marterachtigen
Samen met natuurdeskundigen hebben we besloten een nieuwe dam en een eiland aan te leggen. Deze richten we zo in dat de bever, de otter en ook de kleine marterachtigen zich daar thuis voelen. We planten wilgen en struiken, maken steile en flauwe oevers en zorgen dat mensen en huisdieren er bijna niet kunnen komen.
In de nieuwe dam komen ook 2 buizen. Zo kan bij veel regen water gecontroleerd door de dam stromen. Daarnaast komt er een betonnen koker onder de dam. Kanoërs en suppers kunnen daardoor van de Waterlinie naar de Blauwe Diamant varen.
Maatregelen in het najaar
Als de nieuwe dam klaar is en de bever daar kan wonen, verjagen we de bever uit de oude dam. Naar verwachting gebeurt dit in de herfst van 2026. Daarna beschermen we de oude dam met stenen, een damwand of een speciaal beverscherm. Ook leggen we een fiets- en wandelpad over de dam aan. Bewoners van onder andere de toekomstige Watermolenbuurt en het Eilandenrijk kunnen dan een rondje om de vijver maken. We verwachten dat het pad in 2027 klaar is.
Ruimte voor de otter
Tijdens het natuuronderzoek is ook een otter in de Blauwe Diamant gezien. We hopen dat de otter zich ook in de Waterlinie laat zien. Daarom maken we een stuw en een ecopassage onder het fietspad. Zo kan de otter veilig heen en weer zwemmen tussen beide gebieden.
Een leefbare en klimaatbestendige Waterlinie
Uit een klimaatstresstest blijkt dat de Waterlinie en de omgeving kwetsbaar zijn bij extreem weer. Daarom zijn extra maatregelen nodig om het gebied veilig en prettig te houden. Rond de zomer van 2026 leggen we een voorstel voor aan de gemeenteraad. We willen dit project samen met omwonenden verder uitwerken.